Odraščanje s hišnim ljubljenčkom je lahko izjemno koristna izkušnja za vsakega mladostnika. Vsi se spomnimo svojega prvega ljubljenčka in učenje otroka spoštovanja, ljubezni in skrbi za mačko, mu bo pomagalo postati odgovorna in skrbna odrasla oseba.
UČENJE SKOZI IZKUŠNJE
Otroke lahko nežnosti do mačk naučimo od najbolj zgodnjih dni. Kakor hitro lahko vaš otrok razume, mu razložite, da je mačke potrebno pustiti pri miru, ko spijo ali jedo, ter da se prestrašijo, ko ljudje kričijo, se hitro premikajo ali jih poskušajo zagrabiti. Otroci se najbolje učijo skozi opazovanje obnašanja, torej, če boste vi z mačko ravnali nežno in z ljubeznijo ter spoštovanjem, je veliko več možnosti, da bo to počel tudi vaš otrok, ko odraste. Otrokom bo všeč, če jih boste vključili v nego in skrb za žival, zato jim dovolite, da pomagajo pri hranjenju, česanju in igri. Tako boste imeli srečne otroke in srečno mačko!
Da bi se mačka v živahnem domu počutila varneje, naj ima na razpolago visoko okensko polico, omaro ali poličke, kamor se lahko umakne. Tako bo še vedno vključena v družinsko življenje, vendar dovolj umaknjena od vsega hrupa in trušča, ki se dogaja spodaj.
MAČKE IN DOJENČKI
Večina mačk bo brez problema sprejela novega člana družine, vendar pa dojenček za vse prinese spremembo rutin in življenjskega stila. Osebnost vaše mačke, ali je plašna ali zaupljiva, bo vplivala na to, kako se bo odzvala na to spremembo. Da bi zagotovili veselje in zadovoljstvo vseh v gospodinjstvu, morate biti zelo pozorni na higieno, ohranjati dobro zdravje vaše mačke in upoštevati tukaj naštete nasvete.
Pomembno si je zapomniti, da je, kljub skrbi za novega dojenčka inneprespanim nočem, še vedno vaša odgovornost, da skrbite za zdravje in zadovoljstvo vaše mačke.
Toksoplazmoza
Žal še vedno veliko bodočih mamic meni, da se morajo odreči svoji mački zaradi strahu pred toksoplazmozo, mikroorganizmom, ki lahko vpliva na zarodek, če se z njim okuži nosečnica.
Kljub razširjenemu mnenju, da je kontakt z mačkami glavni del okužbe s toksoplazmozo, je veliko študij (med drugimi tudi ena objavljena v britanskem časopisu British Medical Journal) zaključilo, da stik z mačko ni faktor tveganja.
Čeprav so mačke člen v prenosu toksoplazmoze, prihaja večina tveganja od mačk, ki med lovljenjem ujamejo okuženega ptiča ali glodavca. Več tveganja je tudi pri notranjih mačkah, ki jedo surovo meso. Vendar tudi v teh primerih ciste toksoplazmoze v mačjih iztrebkih predstavljajo grožnjo le nekaj tednov. Okužite se lahko namreč le preko okuženih mačjih iztrebkov.
Če na pregledu pri ginekologu ugotovijo, da toksoplazmoze še niste preboleli, pri čiščenju mačjega stranišča uporabljajte rokavice ali naj to opravilo v družini prevzame kdo drug. Pred okužbo se običajno lahko zavarujete tudi z rednim in temeljitim umivanjem rok. Če ste toksoplazmozo že preboleli, razloga za skrb ni, saj je zarodku nevarna le prva okužba v času nosečnosti.
Rastoča družina
Vedno je bolje biti pripravljen zato takoj, ko izveste za nosečnost:
• poskrbite, da je vaša mačka zdrava - peljite jo k veterinarju na pregled,
• če mačka ni sterilizirana oz. maček kastriran, takoj poskrbite za to
• predstavite mačko vsem novim stvarem povezanim z dojenčkom – otroški sobici, pohištvu, posteljici, vozičku. Dovolite mački raziskovanje, ne dovolite pa plezanja po stvareh. Pomembno je, da mačka ve, da so te stvari strogo prepovedane,
• posvetujte se z zdravnikom o kakršnih koli tveganjih, ki jih lahko ima življenje z mačko v času nosečnosti in ravnajte temu primerno. Najmanjše tveganje za nosečnico predstavljajo redno cepljene izključno notranje mačke.
Nove rutine
Predstavitev nove rutine mački še preden prispe dojenček, bo omililo napetost, ko bo veliki dan končno napočil. Začnite z:
• otroško sobico mački strogo prepovejte. To je še posebej pomembno, če je mačka pred tem imela prost dostop do vseh sob v stanovanju ali hiši,
• zmanjšajte čas crkljanja mačke. Ko boste imeli dojenčka, bo časa za to manj in je dobro mačko na to pripraviti,
• vedno odstranite ostanke mačje hrane (še posebej mokre), saj le-ti privlačijo muhe. Če morate prestaviti mačkin prostor hranjenja, to storite postopoma, da mačke z novo rutino preveč ne vznemirite.
Ko pride dojenček
Nikoli ni prezgodaj, da se otrok nauči spoštovanja, ljubezni in razumevanja živali, pomembno pa je tudi, da se okrog njih počuti sproščeno. To je osnova pravega tovarištva med otrokom in živaljo. Vaš dojenček bo star okrog tri mesece, ko bo prvič opazil, da je v vašem domu tudi nekaj, kar ni človek. Vaša mačka bo otroka opazila takoj, ko ga boste prinesli domov in bo verjetno radovedna. Naj vas ne preplaši, če bo mačka želela povohati otrokove noge ali se bo zadrževala okrog posteljice kot mačja straža. Niso vse mačke navdušene nad otroci, mnoge bodo dojenčka preprosto ignorirale.
Da bi vse potekalo, kot mora:
• uporabite mrežo za zaščito posteljice pred mačko,
• otroška sobica oz. prostor v katerem otrok spi naj bo mački nedostopen,
• vse potrebščine za hranjenje otroka naj bodo izven mačjega dosega,
• hranite otroško hrano in mačjo hrano posebej,
• določite del dneva in se ukvarjajte s svojo mačko – tako boste imeli tudi priložnost za sprostitev,
• redno zdravite mačko prosti notranjim in zunanjim zajedavcem ter čistite njeno stranišče.
Nikoli:
• ne pustite dojenčka in mačke samih brez nadzora, tudi če svoji mački brezpogojno zaupate.
Vir: CATS PROTECTION
Vse pravice pridržane! Vse informacije, teksti in podobe na spletnem mestu so predmet avtorske zaščite ter drugih oblik zaščite intelektualne lastnine.